5 podstawowych zasad gry na giełdzie

Inwestowanie na giełdzieGiełda Papierów w Wartościowych w Warszawie już od prawie trzydizestu lat oferuje inwestorom możliwość inwestowania w akcje spółek polskich i zagranicznych oraz w inne instrumenty finansowe. Co kilka lat panuje wielka hossa, przynosząca ogromne zyski posiadaczom papierów wartościowych. To zaś sprawia, że rzesze młodych inwestorów decydują się na pomnażanie swoich oszczędności w ten sposób. Warto jednak poznać pięć zasad, które powinny być stosowane przy rozpoczynaniu inwestowania na giełdzie.

Inwestowanie na giełdzie – jak zacząć?

Wiele osób myśli o tym, aby wolne środki pieniężne zainwestować kupując akcje spółek na giełdzie, jednak nie wie jak się do tego zabrać. Z pewnością dobrym pomysłem jest sięgnięcie po literaturę fachową, aby lepiej zapoznać się z zasadmi na jakich funkcjonuje rynek finansowy. Niestety w takich poradnikach i książkach często brakuje jasnych wskazówek i informacji dotyczących tego jakie powinny być nasze pierwsze kroki. Poniżej przedstawiamy niezbędne minimum rzeczy jakie powininieneś zrobić, zanim staniesz się inwestorem giełdowym.

Przede wszystkim powinieneś otworzyć rachunek maklerski. Zazwyczaj usługę prowadzenia tego typu rachunków świadczą domy maklerskie i niektóre banki. Tutaj ważne jest abyś dokonując wyboru sprawdził czy dana instytucja ma odpowiednio duży kapitał i jaki jest jej akcjonariat. Istotne powinno być również dla ciebie to jak wysokie są opłaty i prowizje pobierane przez dom maklerski za świadczone usługi. Pamiętaj, że zazwyczaj prowizje liczone są w postaci procentu od wartości transakcji. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze domu maklerskiego czy banku będzie jakość obsługi. Jako początkujący inwestor na pewno będziesz potrzebował niejednokrotnie pomocy i porady ze strony pracowników. Ważne, aby w wybranej przez nas instytucji pracowała pomocna i wykwalifikowana kadra.

Inwestowanie na giełdzie

Jakimi zasadami kierować się kupując akcje?

Gdy już otworzymy rachunek maklerski, pozostaje przelać na niego środki i zacząć kupować akcje. Jednak wcześniej musimy jeszcze zdecydować jaką obierzemy strartegie i w co będziemy inwestować. Odpowiedzmy sobie na pytania czy chcemy inwestować krótko-, średnio- czy długoterminowo, jak duże ryzyko jesteśmy w stanie ponieść i na jak wysoki zysk liczymy. Wówczas będziemy wiedzieli jakie papiery wartościowe brać pod uwagę w naszych rozważaniach.

1. Dywersyfikacja jest najważniejsza!

Ta zasada mówi w skrócie, że nie powinniśmy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Inwestowanie wszystkich naszych oszczędności w akcje jednej spółki może okazać się bardzo ryzykowne i w niesprzyjających warunkach stracimy wszystkie pieniądze. Z tego też powodu warto wybrać kilka czy kilkanaście spółek, na których zakup akcji podzielimy nasze oszczędności.

2. Konsekwentnie realizuj wybraną strategię

Problemem wielu, szczególnie młodych, inwestorów jest brak konsekwencji w działaniu. A to właśnie ona jest bardzo ważna przy inwestowaniu na giełdzie. Z tego też powodu powinniśmy stworzyć sobie określoną strategię, której będziemy się cały czas trzymać. Oczyścicie w miarę wzrostu naszej wiedzy będzie ona ewoluowała, ale nie warto jej zmieniać o 180 stopni co kilka dni – to może prowadzić tylko do katastrofy.

3. Nie panikuj

W przypadku gwałtownych spadków na rynku akcji, wielu inwestorów choć tego nie chce, poddaje się działaniu psychologii tłumu. To zaś sprawia, że w najgorszych momentach dla rynku wiele osób sprzedaje, a jednocześnie w czasie euforii wiele osób je kupuje. Musimy być jednak o wiele bardziej elastyczni i dostosowywać się do zmian. Zamiast sprzedawać akcje w kryzysie lepiej je kupić, a zamiast czekać na jeszcze wyższe zyski, może warto już teraz sfinalizować zyski?

4. Inwestuj jedynie w spółki, które znasz

Wielu inwestorów zapomina też o jednym, bardzo ważnym elemencie inwestowania. Powinno się kupować akcje spółek, których działalność znamy i jesteśmy w stanie zrozumieć. Jeśli więc przez lata pracowaliśmy jako inżynier budowy, to znajomość branży budowlanej może ułatwić nam inwestowanie w takie właśnie spółki. Jednak już kupno akcji spółki internetowej może się okazać złym rozwiązaniem, jeśli nie mamy pojęcia o takim biznesie.

5. Fundamenty są bardzo ważne

Często zapominamy też, że to wycena fundamentalna spółki ma największą wartość. Wróżenie przyszłości dzięki analizie technicznej nie zawsze się sprawdza, jednak kupowanie akcji spółek o stabilnych fundamentach jest bardzo dobrym sposobem na pomnażanie pieniędzy w dłuższym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *