Czy porównywarki ubezpieczeń OC są wiarygodne?

porównywarka OCNiektórzy ludzie są jak owce. Bezrefleksyjnie podążają za tłumem, nie zastanawiając się szczególnie po co i dlaczego. Na szczęście nie każdy ma mentalność owcy. Wielu kierowców chce wiedzieć dlaczego musi kupować ubezpieczenie OC, od czego zależy wysokość składki OC i jak znaleźć tę najlepszą. Pomocą w tym ostatnim służą m. in. kalkulatory OC czy porównywarki ubezpieczeń. Czy są to wiarygodne narzędzia?

 

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Dla tych, którzy nie wiedzą dlaczego (a to powinno się już wiedzieć w trakcie robienia kursu na prawo jazdy!) małe przypomnienie: ubezpieczenie OC czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni kierowców w sytuacji, gdy na skutek prowadzenia przez nich pojazdu, inny użytkownik ruchu drogowego np. kierowca, pieszy, rowerzysta dozna uszczerbku na zdrowiu lub zostanie uszkodzone jego mienie. Gdyby polisa OC nie była obowiązkowa, niejeden kierowca machnąłby ręką na potrzebę ubezpieczenia twierdząc, że przecież „on dobrze jeździ i nie powoduje wypadków”. A potem byłby dramat, bo na drogach wypadków nie brakuje. A jak człowiekowi przyjdzie zapłacić „drobne” 500 tys. zł odszkodowania to tylko płacz i zgrzytanie zębów, a dla niektórych nawet i pętla na szyi. Także obowiązek płacenia ubezpieczenia OC jest całkiem sensowny.

Mus to mus. Kupujemy OC

Przy okazji dowiadujemy się, że nie potrzebujemy drogiej polisy, bo zakres ubezpieczenia, a więc w tym przypadku wysokość sum gwarancyjnych, reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zarówno towarzystwo X, Y jak i Z, zaproponuje nam ten sam zakres ochrony. Skoro każdy daje nam to samo, to po co przepłacać? Nie warto. Musimy zatem dowiedzieć się gdzie te najtańsze OC znaleźć. Pomocą służą internetowe narzędzia zwane kalkulatorami i porównywarkami OC.

Kalkulator OC i porównywarka OC to nie jest jedno i to samo (choć czasem niektórzy stosują te terminy zamiennie)

Porównywarka OC jest w zasadzie multikalkulatorem OC. Oblicza składki w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych a więc dokonuje porównania (stąd nazwa). Tymczasem kalkulator OC może przeliczyć składkę u jednego ubezpieczyciela. Niektórzy kierowcy mają większe zaufanie do kalkulatorów OC towarzystw niż do porównywarki, bo według nich, OC kalkulator towarzystwa wie lepiej ile wyniesie składka, a poza tym jego formularz zgłoszeniowy bywa krótszy. Czy mają rację? Tak i nie.

Kalkulator OC

Kalkulator OC – za i przeciw

Każda firma ubezpieczeniowa ustala wysokości składek ubezpieczeniowych na podstawie własnego taryfikatora ubezpieczeń.

Taryfikator to taki dokument, w którym zawarte są wszelkie wytyczne na temat zwyżek i zniżek mających wpływ na ostateczną wysokość składki OC kierowcy. Obliczanie wysokości składki polisy OC opiera się na także tzn. systemie bonus-malus. Bonus-malus określa indywidualną historię szkodowości danego kierowcy. Zgodnie z tym systemem w ubezpieczeniach OC (również w autocasco) składki mogą wzrosnąć w kolejnym okresie ubezpieczeniowym albo zmaleć. Mówiąc prościej: system bonus-malus wynagradza kierowców za bezszkodową jazdę i karze za spowodowanie szkody.

Każda szanująca się porównywarka ubezpieczeń OC musi swoje obliczenia składek OC opierać na podstawie aktualnych taryfikatorów towarzystw oraz uwzględniać działanie systemu bonus-malus.

Inaczej nie byłoby sensu w ogóle takiego narzędzia tworzyć. Z tego względu wysokości składek obliczonych za pomocą porównywarki OC pokrywają się z rzeczywistymi cenami polis OC. No chyba, że źle wypełnimy formularz, uzupełniając go zbyt ogólnymi lub nieprawdziwymi informacjami o samochodzie czy historii ubezpieczenia.

Z drugiej strony, formularz w porównywarce OC faktycznie bywa dłuższy i zawiera więcej szczegółowych pytań. Dlaczego? To proste. Ponieważ oblicza składkę w wielu towarzystwach naraz. Każde towarzystwo ma inny taryfikator, coś innego może być ważnym wyznacznikiem wysokości składki OC u jednego ubezpieczyciela, a co innego u drugiego. Informacje z każdego pola w formularzu porównywarki są wymagane przez przynajmniej jeden taryfikator towarzystw do rzetelnego obliczenia składki. Jak chcemy mieć rzetelne porównywanie polis OC, to musimy podać trochę więcej danych. Zabieg ten się nam opłaci. W przeciwnym wypadku musielibyśmy obliczać składkę u każdego ubezpieczyciela osobno. Szkoda czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *