Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – jakie, kiedy, po co?

Ubezpieczenie na wyjazd za granicęNa co dzień nie interesujemy się ubezpieczeniami. Kupimy raz w roku OC do samochodu i polisę NNW, ubezpieczymy mieszkanie… i koniec. Mamy nadzieję, że polisy się nam nie przydadzą. Tymczasem sprawa ma się nieco inaczej, gdy planujemy zagraniczny wyjazd. Dlaczego? Jakie i kiedy warto kupić?

Wyjazd za granicę – o czym należy pamiętać?

Po pierwsze, trzeba sobie zadać pytania: Gdzie, po co oraz na jak długo jedziemy? Np. Jesteśmy studentami, którzy planują miesięczną wyprawę samochodową przez Europę. Kluczowe będzie dla nas ubezpieczeniu pojazdu, którym będziemy podróżować. Auto musi być w bardzo dobrym stanie, jeżeli przez miesiąc będziemy nim jeździć po różnorodnych europejskich drogach. Nie ma nawet mowy o tym, żebyśmy wcześniej nie odwiedzili warsztatu i nie upewnili się, że wszystko OK i samochód poradzi sobie na trasie. Co z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie OC w poszczególnych krajach

W krajach członkowskich Unii Europejskiej możemy jeździć na krajowym OC krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także Chorwacji, Norwegii, Szwajcarii, Islandii czy księstwie Lichtensteinu. Z kolei jeżeli będziemy przejeżdżać przez takie państwa jak: Białoruś, Ukraina, Rosja, Albania, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Tunezja, Mołdawia, Macedonia, Iran, Izrael czy Maroko musimy mieć Zieloną Kartę. Zieloną Kartę często otrzymujemy gratis przy zakupie OC. Upewnijmy się, że ją posiadamy przed wyjazdem.

Assistance i Autocasco

Ubezpieczenie OC to absolutna podstawa. Ochroni nas tylko przed konsekwencjami finansowymi spowodowanego przez nas wypadku. Co zrobić jeśli przydarzy się nam niespodziewana awaria na drodze lub uszkodzimy własny pojazd nieumiejętnym sterowaniem na nieznanym terenie? Wtedy warto mieć Assistance i Autocasco. Przed wyborem takiego ubezpieczenia należy zapoznać się z warunkami umowy i dopytać czy polisa będzie nas chronić na terenie państw, które odwiedzimy w czasie wycieczki, jaki będzie zakres ochrony ubezpieczeniowej i jak będzie wyglądał proces zgłaszania i likwidacji szkody.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

NNW kierowcy i pasażerów

Bardzo pożyteczna polisa, ale polecałbym ją głównie kierowcy. Na zagraniczne miesięczne wakacje i tak należy wykupić ubezpieczenie turystyczne (które będzie zawierało także ubezpieczenie NNW). W razie wypadku spowodowanego przez kierowcę prowadzącego auto którym podróżujemy, poszkodowani pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela u którego właściciel pojazdu na OC. Odszkodowania nie otrzyma sam kierowca, jeżeli jest winny kolizji. Z tego powodu warto mieć NNW kierowcy.

Ubezpieczenie turystyczne

Konieczność każdego podróżnika! Nie ważne czy jedziemy na tydzień na Narty w Alpy, na miesięczny wypad samochodowy po całej Europie czy na dwa tygodnie do Tajlandii. Zawsze trzeba być ubezpieczonym. Polisa turystyczna zawiera: ubezpieczenie kosztów leczenia i Assistance, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC podróżującego, ubezpieczenie bagażu itd. Bez tego może być ciężko. Złamiemy nogę lub rękę w czasie podróży po USA, a szpital wystawi nam rachunek opiewający na kilka tysięcy dolarów! Naprawdę lepiej mieć polisę i czuć się pewniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *