Zakup auta w Holandii – jak się za to zabrać?

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Osoby przebywające w Holandii od dłuższego czasu powinny zastanowić się nad zakupem auta. Codzienny dojazd do pracy przy pomocy komunikacji nie jest zbyt komfortowy, a poza tym zabiera dużo czasu. Warto zdecydować się na inwestycję we własną wygodę, ale też przyszłość. Auto można zakupić na raty, dzięki czemu na samym początku oszczędzi się nieco środków. W Holandii zakup samochodu oraz jego przerejestrowanie nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Jest to dużo łatwiejsze, niż na terenie Polski.

Warto sięgnąć po samochody używane i przeglądać internetowe oferty

Jeśli ktoś zechciałby zakupić auto na raty w Holandii może sięgnąć przede wszystkim po oferty znajdujące się w Internecie. Istnieje wiele stron oraz ogłoszeń, po które można sięgnąć w dowolnym momencie. Mowa tutaj m.in. o witrynie marktplaats.nl, która jest odpowiednikiem polskiego OLX. W ten sposób zainteresowani dokładnie przewertują najkorzystniejsze oferty i w krótkim czasie wybiorą dla siebie samochód z „drugiej ręki”. Istnieje jednak kilka innych sposobów, a mianowicie sięgnięcie po samochody używane, których ogłoszenia można znaleźć na specjalnych ściankach lub też po prostu na samych samochodach. Idąc ulicą warto dokładnie przyglądać się zaparkowanym autom, ponieważ ma się duże szanse na to, iż w końcu trafi się na bardzo atrakcyjną ofertę. Alternatywą może być giełda samochodowa.

Jak zabrać się za zakup auta w Holandii?

Zakup używanego auta na terenie Holandii niesie za sobą wiele rozmaitych zalet, do których można zaliczyć:

  • kupno samochodu ze sprawdzoną historią,
  • kupno auta, które nie będzie miało cofniętego licznika,
  • kupno auta, które nie będzie miało za sobą licznych wypadków komunikacyjnych,
  • oferty za gotówkę podlegają sporym negocjacjom, sięgającym nawet do 15 procent,
  • cofanie liczników w Holandii jest zabronione od 2014 roku, więc mało kto decyduje się na taki proceder.




Dodatkowym ułatwieniem dla zainteresowanych osób jest odwiedzenie strony RDW, a więc Państwowej Służby Ruchu, na której można sprawdzić dane każdego samochodu z ogłoszenia. Tym samym klient upewni się, że auto, które chce nabyć jest sprawdzone i stan licznika jest w stu procentach poprawny. Zasięgnie się w ten sposób m.in. informacji na temat wieku samochodu.

auto na raty w Holandii

Zakup auta w Holandii oraz jego rejestracja – jak to wygląda w praktyce?

Po zakupie auta na terenie Holandii należy zająć się oczywiście jego rejestracją. Nie wszyscy będą wiedzieli, jakie kroki mają wykonać, ale w tym kraju nie jest to nic skomplikowanego. Jeśli auto kupi się w salonie lub też w auto-komisie, wszystkimi formalnościami zajmie się sprzedawca. Mowa m.in. o przerejestrowaniu samochodu na nazwisko klienta. Nie trzeba sobie tym zaprzątać głowy. Jeśli natomiast samochód zakupi się prywatnie, a dana osoba mieszka od dłuższego czasu w Holandii, sprawę przerejestrowania można załatwić w najbliższym punkcie pocztowym (PostNL) lub też udać się bezpośrednio do RDW. Sytuacja komplikuje się, gdy klient nie posiada holenderskiego ID, w takim przypadku pozostaje udać się jedynie do RDW. Ważne jest jednak to, że wszelkie naprawy blacharskie lub lakiernicze są w Holandii dość drogie, dlatego dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie renowacji auta na terenie Polski.




Jakie dokumenty będą potrzebne przy rejestracji auta w Holandii?

Przy rejestracji auta na terenie Holandii warto mieć przy sobie kilka najważniejszych dokumentów, w tym:

  • ważny dowód tożsamości,
  • dowód przepisania,
  • dowód przekazania.

Bez tych dokumentów cały proces może być znacznie utrudniony, więc należy o to zadbać w pierwszej kolejności. Od 2014 roku nowym dokumentem rejestracji w Holandii jest specjalna karta w formie bankowej. Ogólny koszt przerejestrowania auta wyniesie kilkanaście euro, więc nie są to zbyt duże pieniądze. Samodzielne przerejestrowanie samochodu w RDW wymagać będzie potwierdzenia zamieszkania z gminy, w której aktualnie się przebywa i jest tam widoczny numer sofi lub też BSN. Dopełniając wszystkich podanych wyżej formalności, sprawę załatwi się w stu procentach prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *