Czy ustawa antylichwiarska działa wstecz?

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Ustawa antylichwiarska. Czy prawo działa wstecz?

Ustawa antylichwiarska została wprowadzona jako odpowiedź na mało korzystne warunki pożyczek bankowych na wysoki procent. Miała ona zapobiec problemom związanym często z koniecznością zwrotu nawet dwukrotności danej kwoty. Jednak czy wprowadzone zmiany obowiązują również przed datą jej wejścia w życie? Odpowiadamy.

Ustawa antylichwiarska i jej postanowienia

Pierwsze zapisy antylichwiarskie pojawiły się w 2006, jednak sankcjonowaną Ustawę antylichwiarską wprowadzono w roku 2015, która do obecnego czasu przeszła kilka istotnych poprawek. Jest to dokument z dnia 5 sierpnia 2015 r. (Dz. U.poz.1357). Wprowadzony akt prawny został zastosowany po to, aby uniknąć niekontrolowanych praktyk pożyczkowych stosowanych przez wiele podmiotów.

Ustawa ta zakazuje niekorzystnych praktyk lichwiarskich, w tym udzielania umów pożyczkowych na oprocentowanie wyższe niż 23%. Dzięki niej możliwe jest znalezienie o wiele tańszego kredytu oraz uchronić kredytobiorcę przed problemami związanymi ze spłatą zadłużenia.

Czy ustawa antylichwiarska działa wstecz?

Niestety, zgodnie co do zasad prawo nie działa wstecz, co dotyczy również Ustawy antylichwiarskiej. Dlatego też osoby, które zawarły umowy kredytowe przed rokiem jej wprowadzenia, są obowiązane do ponoszenia wyższych kosztów odsetek, a podstawy zawartych kredytów nie ulegną zmianie. 

Ustawa antylichwiarska znacznie zmieniła funkcjonowanie podmiotów pożyczkowych oraz wpłynęła pozytywnie na interesy odbiorców- kredytobiorców. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie pożyczki na korzystnych zasadach. 
Pożyczka bez sprawdzania w KRD i BIK

Pożyczka bez sprawdzania w KRD i BIK

Szybka pożyczka bez sprawdzania w KRD i BIK Jesteś osobą wpisaną do jednej z baz dłużników i nie masz skąd

0 komentarzy
Skąd ludzie mają pieniądze na samochody

Skąd ludzie mają pieniądze na samochody?

Skąd ludzie mają pieniądze na samochody? Pożyczki, które mogę zaproponować skierowane są do osób, które nie mają szans na zaciągnięcie

2 komentarze
Niezapłaconą grzywna w Niemczech konsekwencje

Niezapłacona grzywna w Niemczech konsekwencje

Jakie konsekwnecje grożą za niezapłacenie grzywny w Niemczech? Niemiecki nakaz zapłaty zawierający należy zapłacić w ciągu czterech tygodni od momentu

0 komentarzy
Sesje przychodzące Credit Agricole

Sesje przychodzące Credit Agricole

Sesje przychodzące Credit Agricole Księgowanie sesji przychodzących w banku Credit Agricole, czyli innymi słowy procesy, podczas których pracownicy banku zatwierdzają przychodzące

0 komentarzy

Czy ustawa antylichwiarska działa wstecz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *