Czy ustawa antylichwiarska działa wstecz?
Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole |
Ustawa antylichwiarska. Czy prawo działa wstecz?
Ustawa antylichwiarska została wprowadzona jako odpowiedź na mało korzystne warunki pożyczek bankowych na wysoki procent. Miała ona zapobiec problemom związanym często z koniecznością zwrotu nawet dwukrotności danej kwoty. Jednak czy wprowadzone zmiany obowiązują również przed datą jej wejścia w życie? Odpowiadamy.
Ustawa antylichwiarska i jej postanowienia
Pierwsze zapisy antylichwiarskie pojawiły się w 2006, jednak sankcjonowaną Ustawę antylichwiarską wprowadzono w roku 2015, która do obecnego czasu przeszła kilka istotnych poprawek. Jest to dokument z dnia 5 sierpnia 2015 r. (Dz. U.poz.1357). Wprowadzony akt prawny został zastosowany po to, aby uniknąć niekontrolowanych praktyk pożyczkowych stosowanych przez wiele podmiotów.
Ustawa ta zakazuje niekorzystnych praktyk lichwiarskich, w tym udzielania umów pożyczkowych na oprocentowanie wyższe niż 23%. Dzięki niej możliwe jest znalezienie o wiele tańszego kredytu oraz uchronić kredytobiorcę przed problemami związanymi ze spłatą zadłużenia.
Czy ustawa antylichwiarska działa wstecz?
Niestety, zgodnie co do zasad prawo nie działa wstecz, co dotyczy również Ustawy antylichwiarskiej. Dlatego też osoby, które zawarły umowy kredytowe przed rokiem jej wprowadzenia, są obowiązane do ponoszenia wyższych kosztów odsetek, a podstawy zawartych kredytów nie ulegną zmianie.
Ustawa antylichwiarska znacznie zmieniła funkcjonowanie podmiotów pożyczkowych oraz wpłynęła pozytywnie na interesy odbiorców- kredytobiorców. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie pożyczki na korzystnych zasadach.

Duże pożyczki pozabankowe bez zdolności kredytowej
Oferuję duże pożyczki pozabankowe bez zdolności kredytowej Potrzebujesz dużej gotówki, a nie masz skąd jej pożyczyć? Bank odmówił Ci finansowania,

Pożyczka prywatna pod weksel Warszawa
Pożyczka prywatna pod weksel Warszawa Oferuję pożyczkę prywatną pod weksel dla każdej osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej,

Jak przywrócić zablokowany debet w PKO?
Jak przywrócić zablokowany debet w PKO? Bank PKO BP oferuje dla wszystkich klientów debet do 1000 zł. Żeby go uzyskać,

Nieprawdziwe dane we wniosku ratalnym
Nieprawdziwe dane we wniosku ratalnym Podanie nieprawdziwych danych we wniosku ratalnym to poważne przestępstwo. Takie nadużycie spotyka się najczęściej w