Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt? Kilka przydatnych wskazówek

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Każda osoba może zostać ofiarą przestępstwa finansowego, mającego związek m.in. z wyłudzeniem pożyczki na inne dane osobowe. Po pewnym czasie okazuje się, iż zainteresowani mają do spłacenia kilkanaście tysięcy długu mimo tego, że nigdy nie zaciągali zobowiązania finansowego. Warto postawić bezpieczeństwo swoich danych osobowych na pierwszym miejscu, chroniąc nie tylko je, ale też własną prywatność. Da się jednak sprawdzić, czy ktoś w ostatnim czasie nie zaciągnął pożyczki na dane konkretnej osoby. Skorzystanie z takiej opcji może oznaczać uniknięcie wielu poważnych problemów.

W jaki sposób zabrać się za sprawdzanie? BIK

Duża część społeczeństwa ma styczność z tzw. oszustwami kredytowymi, przez co szybko można stać się ofiarą nieuczciwie działających osób. Na wszystko trzeba być jednak przygotowanym. Taką ofiarą można się stać np. wtedy, gdy ktoś zaciągnie kredyt na dowód osobisty innej osoby, na jego nazwisko czy też na podstawie sfałszowanego pisma lub innego dokumentu. Z takimi przestępstwami finansowymi trudno walczyć zwłaszcza, gdy ktoś zgubi swój dowód osobisty, paszport czy też prawo jazdy i nie zdąży ich w porę zastrzec.
W dowolnym momencie można jednak sprawdzić czy ktoś, aby na pewno nie stał się ofiarą tego procederu. Najlepszą metodą, na jaką można się zdecydować jest zweryfikowanie swojej tożsamości w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). To przy okazji zdecydowanie najszybsza opcja. Wystarczy wykonać kilka istotnych kroków:

 • założyć i zweryfikować konto w BIK,
 • regularnie monitorować swoje konto (ewentualne pożyczki będą się tam ukazywały).

Konto można kontrolować m.in. z poziomu swojego telefonu komórkowego, a więc zrobi się to szybko i sprawnie. W ten sposób można być pewnym, że dane osobowe konkretnej osoby są bezpieczne i nienaruszone. Warto jednak ustawić podstawowe alerty BIK, aby w razie konieczności jak najszybciej zareagować na ewentualne oszustwa.
Usługa Bezpieczny PESEL

Drugą korzystną propozycją dla osób zmagających się z obawami, co do swojej aktualnej sytuacji finansowej jest usługa Bezpieczny PESEL. Dzięki takiej usłudze w dowolnej chwili można zastrzeć swój numer PESEL, tak aby nie był on wykorzystany przez jakieś inne osoby, np. do przestępstw finansowych. Tym samym niweluje się ryzyko używania numeru PESEL przez nieuczciwie działające osoby, bez zgody i wiedzy jego właściciela. Aktywacja takiej usługi jest równoznaczna z tym, że:

 • banki oraz firmy pożyczkowe dowiedzą się, iż dana osoba nie zamierza w najbliższej przyszłości zaciągać kredytu lub pożyczki,
 • jeśli w takim okresie, do banku lub firmy pożyczkowej, wpłynie wniosek o udzielenie kredytu lub pożyczki, zostanie on automatycznie odrzucony. Dana osoba zostanie o tym przy okazji natychmiastowo poinformowana.

Jak widać taka usługa niesie za sobą wiele korzyści, więc jest polecana wszystkim tym osobom, które chcą zadbać o swoje dane osobowe i bezpieczną sytuację finansową.
Wzięcie kredytu na inną osobę – jak się zabezpieczyć i co ewentualnie robić?

Zabezpieczyć się przed wzięciem kredytu na własne dane osobowe (gdy robi to ktoś inny) można na kilka sposobów. Przede wszystkim warto tutaj wymienić:

 • ochronę dowodu osobistego,
 • uważne działanie w mediach społecznościowych,
 • dbanie o swoje dane osobowe (nie można ich podawać obcym, a nawet znajomym),
 • troskę o swoje dokumenty (nie można pozostawiać ich bez opieki).
Dostosowanie się do tych wskazówek sprawi, iż dane osobowe konkretnych osób będą zabezpieczone i osoby trzecie nie będą miały do nich dostępu. Jeśli jednak przestępca weźmie kredyt na inne dane osobowe i zainteresowani staną się ofiarami takich działań można wykonać kilka kroków:

 • zastrzeżenie własnych danych osobowych i dokumentów,
 • złożenie zawiadomienia na Policji lub w Prokuraturze,
 • kontakt z bankiem lub firmą pożyczkową, w której został zaciągnięty kredyt (w celu wyjaśnienia sprawy),
 • napisanie odwołania do pożyczkodawcy,
 • jeśli sprawą zajmie się komornik, napisanie skargi.

Warto mieć na uwadze to, że w takich przypadkach nie warto działać w pojedynkę, a poszukać innych osób, które miały styczność z takimi problemami lub też nawiązać współpracę z kancelarią prawną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *