Pożyczki całkiem prywatne

Kiedy zdarzy się sytuacja, kiedy miesięczne dochody i oszczędności nie wystarczają na pokrycie wydatków, konieczne jest zaciągnięcie zobowiązania. Mamy wtedy do wyboru wiele różnych opcji. Jeżeli konieczne jest, żeby pieniądze na koncie znalazły się szybko, warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki całkowicie prywatnej.

Bez sprawdzania baz dłużników

Wiele osób nie może pochwalić się dobrą historią kredytową. Sprawdzenie bazy przez kredytodawcę – bank, najczęściej uniemożliwia zaciągnięcie zobowiązania. W takiej sytuacji warto poszukać pożyczkodawcy, u którego nie są sprawdzane bazy dłużników takie jak np. Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Krajowy Rejestr Długów (KRD), czy Polskie Biuro Informacji gospodarczej (ERIF). Decydując się na całkowicie prywatną pożyczkę, nikt nie będzie tych, nieraz niewygodnych dla nas informacji weryfikował.

Umowa o pracę? Nie, dziękuję

Kolejnym problemem, który uniemożliwia dużej grupie osób uzyskanie kredytu w banku, jest konieczność przedstawienia umowy o pracę. Bez tego najczęściej nie ma nawet sensu składać wniosku. Wiadome jest, że wiele osób pracuje bez umowy „na czarno” lub na tak zwane „umowy śmieciowe”. Takie osoby najczęściej nie dostają umowy o pracę nie ze swojej winy, a zamyka im to drogę, do polepszenia swojego statusu dzięki kredytowi. Wtedy z pomocą przychodzą pożyczki prywatne.

Czym właściwe jest pożyczka prywatna?

Osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, jest osobą prywatną,  udziela pożyczki, o której mówimy, że jest pożyczką prywatną. Jej regulacja prawna zawarta jest jedynie w Kodeksie Cywilnym, którego przepisy dają dużą swobodę działania. Kredyty bankowe regulowane są przez całkiem inne przepisy prawne – ustawy o kredycie konsumenckim, podlegają także regulacjom ustawy Prawo bankowe, w przypadku zawierania pożyczek prywatnych te przepisy jednak nie znajdują zastosowania. Większość osób korzystała już z takiej formy finansowania, nie mając nawet tego świadomości. Pożyczką prywatną są między innymi:

 • pożyczki, jakie ofiarowali nam znajomi, czy rodzina
 • pożyczki tzw. społecznościowe (zawierane między dwoma użytkownikami, przez platformę internetową z pominięciem instytucji finansowych)
 • pożyczki od inwestora prywatnego

 

kredyty całkiem prywatne

Kto udziela pożyczki prywatnej?

W praktyce najczęściej obie strony transakcji są osobami fizycznymi, czyli nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Pożyczkę prywatną jednak może udzielić osoba fizyczna także firmie. Jeżeli chodzi o ten rodzaj pożyczek ważne, aby strona udzielająca była osobą prywatną.

Jaką kwotę można pożyczyć?

Wszystkie warunki umowy w tym wypadku są ustalane przez pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę. To oni po negocjacjach zapisują wszystkie ważne informacje w umowie pożyczki – kwotę pożyczki, ilość rat, wysokość oprocentowania. Jeżeli chodzi o kwotę, tutaj także obowiązuje dowolność. Problematyczne jest jedynie to, że pożyczkodawca musi sam ocenić zdolność kredytową, pożyczkobiorcy. Oczywiście ta ocena jest jedynie przypuszczalna i szacunkowa, ale to na jej podstawie pożyczający ustala kwotę zobowiązania.

Ryzyko inwestora

Przy umowach tego typu bardzo duże ryzyko ponosi inwestor. To pożyczkodawca wykłada kapitał, a spłata nie zawsze jest pewna. Warto zauważyć, że o pożyczki całkiem prywatne najczęściej starają się osoby, które mają bardzo złą historię kredytową, wyroki komornicze, niespłacone zobowiązania. Ze względu na wysokie ryzyko w umowach tego typu, niemal zawsze pojawia się zapis dotyczący klauzuli bezpieczeństwa, żeby zabezpieczyć pożyczkodawcę.

Dobra alternatywa dla kredytu

Pożyczki prywatne bez opłat wstępnych są ciekawą alternatywą dla kredytu. Pożyczkodawca w tym wypadku nie ma uprawnień do weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Zapisy w umowie są w całości ustalane przez strony, które w wyniku przeprowadzonych negocjacji powinny być usatysfakcjonowane końcowym brzmieniem umowy. W przypadku tego typu zobowiązania, osoba ubiegająca się o pożyczkę nie ma obowiązku przedstawiania stanu swojego majątku, ilości osób na utrzymaniu, czy miesięcznych kosztów utrzymania.

Pożyczkę prywatną można dostać bardzo szybko w zasadzie bez żadnych formalności.

2 myśli na temat “Pożyczki całkiem prywatne

 • 15 września, 2020 o 17:18
  Permalink

  Umowa o pracę na czas nieokreślony. Stałe dochody z umowy oraz znaczne wpływy możliwe do przedstawienia bez umowy o pracę. Banki nie brały pod uwagę moich stałych dodatkowych wpływów na konto poza umowa ( 3000 na rękę z umowy). Poprzez nieodpowiednie składanie wniosków dorobiłam się w biku informacji o złożeniu wielu zapytam o kredyt. Nie mam żadnych zaległości, obciążeń komorniczych. Jestem w stanie spłacać pożyczkę w kwocie 3500 zł msc, zależy mi na 150000 zł.

  Odpowiedz
  • 16 września, 2020 o 05:14
   Permalink

   Witam. Potrzebuje pożyczki w kwocie 50000. Mam stałą prace. Miesięczne mogę spłacać ratę w wysokości 1000 zl.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *