Pożyczki społecznościowe dla firm – ciekawa alternatywa dla banków i instytucji pozabankowych

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Pożyczki społecznościowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie,  w Polsce dopiero wchodzą na rynek finansowy. Są alternatywą dla pożyczek udzielanych przez banki czy inne instytucje finansowe, specjaliści prognozują, że w niedługim czasie będą  staną się bardzo powszechne. Na czym polegają pożyczki społecznościowe, jak je zaciągnąć, czy są bezpieczne?

Pożyczki społecznościowe dla firmy – główne zasady

Pożyczki społecznościowe udzielane są przez różnego rodzaju portale, które pełnią rolę pośrednika między firmą lub osobą fizyczną potrzebującą pieniędzy, a  inwestorem, który jest gotów udzielić pożyczki. Podobnie jak inne pożyczki, i te różnią się oprocentowaniem, prowizją, opłatami wstępnymi i dodatkowymi. Ideą pożyczek  społecznościowych, czyli social lending, jest łączeniem inwestorów i przedsiębiorców poszukujących finansowania. Firmy, zwłaszcza te rozwijającą się mają możliwość uzyskania pomocy finansowej, a prywatni inwestorzy mają szanse na powiększenie swojego kapitału. Ta forma pożyczania jest bardzo  pomocna w sytuacji, gdy bank odmawia kredytu, a środki są potrzebne na rozkręcenie biznesu lub ważną inwestycje. W przypadku pożyczek społecznościowych dwie strony mogą negocjować warunki, nie ma sztywnych reguł określających wysokość oprocentowania czy okres spłaty. Firma, która korzysta z tej formy pomocy może zaciągnąć pożyczkę na dowolny cel, nie ma obowiązku rozliczania się, okazywania faktur, jak ma to miejsce w przypadku kredytów bankowych. Pożyczki społecznościowe przynoszą korzyść dla dwóch stron – firma zyskuje potrzebny kapitał, a inwestor może uzyskać duży zwrot z inwestycji, nie ponosi kosztów marży czy prowizji. Pożyczki społecznościowe zawierane są w formie umowy cywilno-prawnej, jest przedmiotem jest określona suma pieniędzy. Tego typu pożyczki nie podlegają przepisom prawa bankowego, obowiązuje je tylko przepisy kodeksu cywilnego.
Jak uzyskać pożyczkę społecznościową?

Uzyskanie pożyczki społecznościowej nie jest trudne, wszystkie formalności można załatwić przez internat, bez wychodzenia z domu. Pierwszym krokiem jest znalezienie portalu, który umożliwia kontakt między dwoma stronami. Portal nie bierze udziału w procedurze udzielania pożyczki, jego rola polega na łączeniu stron oraz wstępnej weryfikacji użytkowników. Aby starać się o pożyczkę społecznościową trzeba założyć konto, w którym należy podać swoje dane, niezbędny jest dowód osobisty, aktywny numer telefonu, adres e-mail oraz konto bankowe. Konto jest weryfikowane dwuetapowo, co ma na celu podniesienie wiarygodności pożyczkobiorcy oraz pozwala uzyskać lepszy obraz w oczach inwestora. Najważniejsze jest weryfikacja dobrowolna, która wymaga przesłania skanu dowodu osobistego, rachunków za media, podpisania oświadczenia braku zobowiązań z tytułu zajęć sądowych, administracyjnych, wyrażenia zgody na sprawdzenie historii kredytowej.Po pozytywnej rejestracji należy umieścić ogłoszenie o pożyczkę, w którym określa się podstawowe warunki oraz wynagrodzenie dla pożyczkodawcy. W tym momencie zaczyna  się okres oczekiwania na propozycje inwestorów. Najczęściej ofert jest kilka, dlatego można wybrać najbardziej korzystny wariant. Po wybraniu oferty trzeba uregulować opłatę za finalizację pożyczki. Po załatwienie formalności pożyczać przelewa pieniądze, a druga strona musi spłacić pożyczkę na określonych w umowie warunkach.
Zabezpieczenia pożyczek społecznościowych

Wszystkie pożyczki niosą z sobą ryzyko braku spłaty. Dotyczy to zarówno pożyczkę oferowanych przez banki, instytucje pozabankowe, a także osoby prywatne. Pożyczki społecznościowe dla firm opiewają najczęściej na wysokie kwoty, mogą wynosić kilkaset tysięcy złotych, dlatego często wymagane się zabezpieczenie. Najczęściej jest to weksel pod zastaw. Dzięki temu osoba udzielająca pożyczki może czuć się bezpiecznie, a firma może otrzymać pożyczkę na lepszych warunkach. Zabezpieczenie jest gwarancją, że w przypadku braku spłaty pożyczki, inwestor odzyska pieniądze w postaci weksla.

Mocne i słabe strony pożyczek społecznościowych dla firm

Pożyczki społecznościowe dla firm zdobywają coraz większe uznanie. W czasie, gdy banki wymagają coraz więcej formalności, a uzyskanie pieniędzy może trwać nawet kilka tygodni, pożyczki społecznościowe można otrzymać od ręki. Inne zalety tej formy pozyskiwania pieniędzy to:

 • Brak formalności, nie są wymagane zaświadczenie od pracodawcy, brak weryfikacji w BIKu , KRD oraz na innych listach dłużników,
 • Możliwość uzyskania pożyczki bez udziału instytucji finansowych,
 • Wysokie kwoty pożyczek dostępne dla pożyczkobiorców,
 • Niskie raty, oprocentowanie wynosi mniej niż 10%,
 • Możliwość negocjacji między dwoma stronami,
 • Natychmiastowy przelew pieniędzy
 • Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel np. opłacenie zaległych faktur i zobowiązań, wypłacenie wynagrodzenia dla pracowników, rozpoczęcie nowego biznesu, rozbudowę istniejącej działalności itp.,
 • Brak konieczności dokumentowania wydatków,
 • Bezpłatne kalkulatory online, nie ma potrzeby korzystania z pomocy doradców finansowych.
Pożyczki społecznościowe, jak wszystkie produkty finansowe ma również wady, o których należy wspomnieć. Są to m.in.:

 • Oplata serwisowa,
 • Prowizja w wysokości kilku procent wartości pożyczki dla platformy pośredniczącej,
 • Podatek od czynności cywilnoprawnej w wysokości 2 proc. kwoty pożyczki,
 • Koszy związane z weryfikacją dodatkową, która daje większe szanse na uzyskanie pożyczki na dobrych warunkach,
 • Czasami otrzymanie pożyczki może się wydłużyć. Warunkiem otrzymania pożyczki jest znalezienie inwestora, który odpowiada wymaganiom pożyczkobiorcy
 • Istnieje ryzyko oszustwa, nie zawsze weryfikacja daje stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa.
 • Brak regulacji prawnych chroniących inwestora i pożyczkobiorcę.
Czy warto korzystać z pożyczek społecznościowych dla firm?

Pożyczki społecznościowe są opcją wartą rozważenia. Często są jedynym rozwiązaniem dla małych, rozwijających się firmy, które nie spełniają wymagań banków. Jak w każdym przypadku, tak i w przypadku pożyczek społecznościowych, warto wykazać się zdrowym rozsądkiem i korzystać z ofert, które są sprawdzone, warto też wybierać wiarygodne portale sociallendingowe, o nieposzlakowanej opinii . Taka forma patyczkowania nie trzyma się sztywnych reguł, sposób spłaty i wysokość oprocentowania można negocjować, dzięki temu daje dużo możliwości. Należy też realnie ocenić własne możliwości finansowe, aby nie mieć problemów ze spłatą długu. Jest to ciekawa alternatywa o które warto wiedzieć, aby w razie potrzeby skorzystać z możliwości, jaki oferuje. Najbardziej znane portale udzielające pożyczek społecznościowych to na Fellow Finance, Solcredit, Superkasa, Credy, Ascot Finance, Capital Club  i Ratado.

Jedna myśl na temat “Pożyczki społecznościowe dla firm – ciekawa alternatywa dla banków i instytucji pozabankowych

 • 26 czerwca, 2020 o 16:28
  Permalink

  Witam potrzebuję pożyczki w wysokości 50 000zł i nie ukrywam ze zależy mi na czasie , proszę o więcej informacji . pozdrawiam Monika

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *