Prywatne pożyczki w Niemczech

Osoby przebywające w Niemczech, które potrzebują pieniędzy, często decydują się zaciągnąć kredyt w banku. Nie jest to jednak jedyny sposób na uzyskanie potrzebnych funduszy. Dla wielu dobrym rozwiązaniem są prywatne pożyczki. Co warto o nich wiedzieć?


Prywatna pożyczka w Niemczech od rodziny lub przyjaciół

Choć prywatna pożyczka kojarzy się zwykle z zadłużaniem u osób nieznajomych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby udzieliła jej także rodzina, znajomi lub przyjaciele. Nie znaczy to jednak, że taka pożyczka obędzie się bez żadnych formalności. Wręcz przeciwnie – chcąc chronić interesy obu stron, należy zadbać o to, aby dobrze sformułować jej umowę. Uzyskanie pieniędzy od bliskich będzie często lepszym pomysłem niż zadłużanie się w banku – takie rozwiązanie jest nie tylko mniej biurokratyczne, ale również tańsze.

Osoby prywatne nie muszą spełniać wymogów prawnych, które dotyczą udzielania kredytów przez banki. Nie mają więc znaczenia informacje na temat kredytobiorcy, ani jego zdolność kredytowa. Podczas gdy instytucjom finansowym bardzo zależy na jej sprawdzeniu, a także okazaniu dowodu zarobków i uzyskaniu informacji od Schufa (niemiecki odpowiednik Biura Informacji Kredytowej), krewni polegają przede wszystkim na zaufaniu. Nie mogą więc oni pozyskać od niej żadnych informacji na temat osoby, której udzielają pożyczki. Co więcej, pożyczka prywatna nie jest także zgłaszana – w przeciwieństwie do takiej, której udzielają banki. To pozwala na sporządzenie umowy w znacznie prostszej i bardziej nieformalnej formie. Tak jak w przypadku kredytów bankowych często trzeba zgodzić się na cesję dochodów, tak pożyczki prywatne nie wymagają żadnego zabezpieczenia.




Prywatna pożyczka – jak powinna wyglądać jej umowa?

Umowę można z powodzeniem sporządzić samodzielnie – bez adwokata lub notariusza. Należy jednak zadbać, aby zawierała ona wszystkie niezbędne informacje, takie jak:

  1. imiona, nazwiska oraz adresy każdej ze stron,
  2. data zawarcia umowy,
  3. kwota pożyczki,
  4. data wypłacenia pieniędzy,
  5. ustalenie spłaty (np. raty miesięczne),
  6. oprocentowanie,
  7. zabezpieczenia,
  8. podpisy każdej ze stron.

Dodatkowo warto potwierdzić wpłatę na piśmie wraz z datą. Jeśli osoba udzielająca pożyczki nie odzyska pieniędzy, może wykorzystać umowę w celu dochodzenia roszczeń w sądzie. Ma na to czas do końca trzeciego roku po upływie okresu spłaty.




Kto jeszcze może udzielić prywatnej pożyczki w Niemczech?

Chcąc pożyczyć pieniądze prywatnie, można skorzystać z firm, które oferują taką możliwość. Najpopularniejszymi są Auxmoney i Giromatch. W takim przypadku pożyczki prywatne działają podobnie jak te udzielane przez banki – należy założyć wniosek, zapoznać się z dokumentami i zaakceptować ich treść. Następnie otrzymane fundusze trzeba będzie spłacić wraz z odsetkami. Takie pieniądze nie pochodzą oczywiście z banku, ale od osób prywatnych, które w pożyczkach widzą inwestycję i sposób na zarobek.

Giromatch nie tylko oferuje pożyczki prywatne, ale też przekazuje klientów swoim partnerom – bankom, pośrednikom lub innym firmom zajmującym się pożyczaniem pieniędzy, jeśli ich własny produkt nie odpowiada klientowi. Z kolei Auxmoney to wyłącznie prywatny pośrednik pożyczkowy – zintegrowany jest z portalami kredytowymi Verivox, Check24, Finanzcheck i Smava. Co ciekawe, banki często przekierowują swoich klientów do Auxmoney.




Pożyczka prywatna od firmy

W przypadku kiedy pożyczki udzielają osoby prywatne, to na ich barkach spoczywa ustalenie odpowiedniego oprocentowania. Często zdarza się, że w przypadku niedużych pożyczek rodzina i znajomi całkowicie zrzekają się odsetek – nieco inaczej sprawa się ma w przypadku pożyczania pieniędzy od firm takich jak wspomniane wyżej Auxmoney lub Giromatch.

Zaciągając pożyczkę, warto mieć na uwadze wszystkie koszty finansowania. Niekiedy oprócz odsetek ponosi się także dodatkowe opłaty – prowizje czy koszty związane z zarządzeniem kontem.

Pożyczając pieniądze prywatnie, należy się upewnić, że wszystko zostało zapisane w umowie – niezależnie czy została ona zawarta pomiędzy przyjaciółmi, krewnymi lub zupełnie obcymi osobami. Co ważne, osoba, która udziela pożyczki, jeśli nalicza odsetki od spłaty, musi o tym powiadomić urząd skarbowy. Dochód z odsetek podlega bowiem opodatkowaniu.




Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *