Ustawa antylichwiarska 2021

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Nowa ustaw antylichwiarska 2021

Nowa ustawa antylichwiarska stanowi znowelizowaną wersję przepisów obowiązujących od 2018 roku. Ustawa z dnia 2 marca 2020 wprowadziła zmiany na podstawie rozporządzeń zawartych w ustawie antylichwiarskiej w związku z panującą pandemią Covid-19.

Na co wpływa nowa ustawa antylichwiarska

Rok 2021 to okres obowiązywania nowych kosztów kredytów i pożyczek będących wynikiem kluczowych zmian w ustawie lichwiarskiej, która została ukształtowana na mocy tarcz antykryzysowych związanych z rozwojem pandemii. Nowa ustawa określa maksymalne oprocentowania pożyczek i kredytów i górną granicę odsetek i kosztów pozaodsetkowych, jednak nie zawiera szczegółowych zasad co do samych zasad udzielania zobowiązań. Zmieniona treść ustawy:

  • ogranicza maksymalne RSO pożyczek
  • określa nowe maksymalne koszty pozaodsetkowe kredytów i pożyczek:
    • dla zobowiązań udzielonych na okres powyżej 30 dni: w wysokości 15% całkowitej kwoty kapitału oraz 6% kwoty w stosunku rocznym
    • dla pożyczek z terminem spłaty do 30 dni: w wysokości 5% całkowitej kwoty kapitału.

Ustawa antylichwiarska 2021 – skutki

Skutkiem nowych przepisów w ramach ustawy antylichwiarskiej ma być znaczące ograniczenie przychodów firm, które udzielają pożyczek typu chwilówki oraz długoterminowych pożyczek gotówkowych. Spowoduje to zawieszenie działalności pewnej części pożyczkodawców, których zniknięcie z rynku spowoduje wzrost liczby kredytów i pożyczek zaciąganych w bankach. Celem nowej ustawy jest także eliminacja tak zwanych pożyczek pod zastaw, które obecnie są uważane za niebezpieczne dla pożyczkobiorców.
Dam kredyt na weksel

Dam kredyt na weksel

Zastanawiasz się czy ktoś otrzymał pożyczkę prywatną, kredyt prywatny? Oczywiście. Dam kredyt na weksel osobom zadłużonym, bądź też takim, które

19 komentarzy
Oferuję pożyczkę prywatną

Oferuję pożyczkę prywatną

Oferuję pożyczkę prywatną na uczciwych warunkach Jeżeli poszukujesz pożyczki od osoby prywatnej na jasnych i prostych zasadach, to dobrze trafiłeś!

12 komentarzy
Uzasadnienie wniosku o zapomogę z funduszu socjalnego

Uzasadnienie wniosku o zapomogę z funduszu socjalnego

Uzasadnienie wniosku o zapomogę z funduszu socjalnego – jak napisać? Każde podanie lub wniosek, również wniosek o zapomogę z funduszu socjalnego, wymaga uzasadnienia.

0 komentarzy
Raty na dowód osobisty Neonet

Raty na dowód osobisty Neonet

Raty na dowód osobisty Neonet Raty na dowód osobisty w Neonet to korzystne rozwiązanie dla tych osób, które nie są

0 komentarzy

Ustawa antylichwiarska 2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *