Jak ukryć majątek przed komornikiem?

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Jak ukryć majątek przed komornikiem?

Bardzo często osoby zadłużone pytają, w jaki sposób ukryć majątek przed komornikiem. Sposobem na uniknięcie zapłaty ma być „przepisanie” jego elementów na najbliższych lub fikcyjna sprzedaż. Należy pamiętać o tym, że te działania mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem. Decydując się na podobne kroki możesz tylko pogorszyć swoją sytuację.

Ukrywanie majątku przed komornikiem – czego nie wolno robić?

Zgodnie z polskim prawem, dłużnik ma obowiązek współdziałać z komornikiem podczas egzekucji. Próby ukrywania majątku poprzez darowiznę lub fikcyjną sprzedaż mogą narazić na poważne konsekwencje. Ustawodawca przewidując możliwość podjęcia podobnych kroków przez osoby zadłużone uzbroił wierzycieli w pewne narzędzia prawne, które mają im zapobiegać. Są to:

  • Tzw. skarga pauliańska – unormowana w art. 527-534 Kodeksu Cywilnego – umożliwia uznanie za bezskuteczną czynności prawnej, która pozwoliłaby osobie trzeciej uzyskać korzyść majątkową kosztem wierzytelności dłużnika. Ma ona na celu zabezpieczenie wierzytelności i umożliwienie przeprowadzenia egzekucji.
  • Pokrzywdzenie wierzyciela – ujęte w art. 300 Kodeksu Karnego – przewiduje konsekwencje karne (włącznie z karą więzienia do lat 3. w przypadku szkody wyrządzonej jednemu wierzycielowi i  do 5. w przypadku dwóch lub więcej wierzycieli) za celowe ukrywanie, usuwanie niszczenie majątku, który podlegałby egzekucji.

W jaki sposób mogę legalnie zabezpieczyć elementy swojego majątku?

Najlepszym sposobem na legalne zabezpieczenie elementów majątku jest współpraca z kancelarią prawną i pozostawanie w stałym kontakcie z komornikiem – warto pilnować, czy została zabezpieczona kwota wolna od egzekucji w wysokości – 50% wynagrodzenia lub 60% wynagrodzenia w przypadku długów alimentacyjnych (do wysokości wynagrodzenia minimalnego) i czy komornik nie zajmuje środków z 500+.
Pożyczka od prywatnego inwestora

Pożyczka od prywatnego inwestora

Nie masz możliwości wzięcia kredytu w banku, a są Ci pilnie potrzebne pieniądze? Nie znalazłeś satysfakcjonującej Cię oferty na giełdach

17 komentarzy
Szukasz pomocy finansowej

Szukasz pomocy finansowej?

Szukasz pomocy finansowej? Masz już inne kredyty i banki nie chcą udzielić Ci kredytu? Jesteś zadłużony i brakuje Ci pieniędzy?

15 komentarzy
Raty na dowód osobisty Neonet

Raty na dowód osobisty Neonet

Raty na dowód osobisty Neonet Raty na dowód osobisty w Neonet to korzystne rozwiązanie dla tych osób, które nie są

0 komentarzy
Upoważnienie a pełnomocnitwo

Upoważnienie a pełnomocnitwo

Upoważnienie a pełnomocnitwo Podstawowa różnica między upoważnieniem a pełnomocnictwem wygląda następująco: upoważnienie pozwala na dokonanie danej czynności, pełnomocnictwo zaś pozwala

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *