Jak ukryć majątek przed komornikiem?

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Jak ukryć majątek przed komornikiem?

Bardzo często osoby zadłużone pytają, w jaki sposób ukryć majątek przed komornikiem. Sposobem na uniknięcie zapłaty ma być „przepisanie” jego elementów na najbliższych lub fikcyjna sprzedaż. Należy pamiętać o tym, że te działania mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem. Decydując się na podobne kroki możesz tylko pogorszyć swoją sytuację.

Ukrywanie majątku przed komornikiem – czego nie wolno robić?

Zgodnie z polskim prawem, dłużnik ma obowiązek współdziałać z komornikiem podczas egzekucji. Próby ukrywania majątku poprzez darowiznę lub fikcyjną sprzedaż mogą narazić na poważne konsekwencje. Ustawodawca przewidując możliwość podjęcia podobnych kroków przez osoby zadłużone uzbroił wierzycieli w pewne narzędzia prawne, które mają im zapobiegać. Są to:

  • Tzw. skarga pauliańska – unormowana w art. 527-534 Kodeksu Cywilnego – umożliwia uznanie za bezskuteczną czynności prawnej, która pozwoliłaby osobie trzeciej uzyskać korzyść majątkową kosztem wierzytelności dłużnika. Ma ona na celu zabezpieczenie wierzytelności i umożliwienie przeprowadzenia egzekucji.
  • Pokrzywdzenie wierzyciela – ujęte w art. 300 Kodeksu Karnego – przewiduje konsekwencje karne (włącznie z karą więzienia do lat 3. w przypadku szkody wyrządzonej jednemu wierzycielowi i  do 5. w przypadku dwóch lub więcej wierzycieli) za celowe ukrywanie, usuwanie niszczenie majątku, który podlegałby egzekucji.

W jaki sposób mogę legalnie zabezpieczyć elementy swojego majątku?

Najlepszym sposobem na legalne zabezpieczenie elementów majątku jest współpraca z kancelarią prawną i pozostawanie w stałym kontakcie z komornikiem – warto pilnować, czy została zabezpieczona kwota wolna od egzekucji w wysokości – 50% wynagrodzenia lub 60% wynagrodzenia w przypadku długów alimentacyjnych (do wysokości wynagrodzenia minimalnego) i czy komornik nie zajmuje środków z 500+.
Pomogę finansowo bezinteresownie

Pomogę finansowo bezinteresownie

Oferuję szybki i sprawdzony sposób na wyjście z trudnej sytuacji. Chętnie pomogę finansowo i bezinteresownie udzielając prywatnej pożyczki, zwłaszcza osobom,

56 komentarzy
Prywatny inwestor udzieli pożyczki

Prywatny inwestor udzieli pożyczki

Prywatny inwestor udzieli pożyczki, której potrzebujesz. Jestem osobą nastawioną na rozwiązywanie problemów innych ludzi i zajmuję się udzielaniem pożyczek prywatnych.

21 komentarzy
Pętla chwilówek

Pętla chwilówek

Pętla chwilówek Pożyczki chwilówki są bardzo popularne wśród ludzi w różnym wieku i choć w pierwszej chwili wydają nam się

0 komentarzy
Ustawa antylichwiarska a Provident

Ustawa antylichwiarska a Provident

Ustawa antylichwiarska, a Provident – zmiany i nowe reguły Tworzona przez wiele lat ustawa antylichwiarska, czyli ograniczająca samowolkę instytucji finansowych

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *