Co warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej?

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Nie ma co się oszukiwać, o upadłości konsumenckiej słyszała spora część z nas. Dlaczego? Głównie dlatego, że z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na jej wykorzystanie. Niedawno wprowadzone przepisy znacznie uprościły poprzednie zasady ogłaszania tak zwanej upadłości konsumenckiej. Aktualnie o wiele prościej jest poradzić sobie z wszelkiego rodzaju długami. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to głównie postępowanie sądowe, które skierowane jest jedynie do osób prywatnych nieprowadzących żadnej działalności gospodarczej. W związku z tym przedsiębiorcy nie będą mogli z niej skorzystać. Nie jest tajemnicą, że upadłość jest zarezerwowana jedynie dla osób, które są niewypłacane. Jej podstawowym założeniem jest oddłużenie części zadłużenia lub jego całości, gdy konsument nie jest w stanie go spłacić. Bardzo ważny jest jednak fakt, iż upadłość może odnosić się jedynie do długów, które pojawiły się przed jej ogłoszeniem.

Bardzo ważne jest również to, że do zadłużenia mogło dojść również całkowicie świadomie oraz umyślnie. W związku z tym, jeśli podejmowaliśmy kroki, które sprawiły, że aktualnie jesteśmy niewypłacalni, to także mamy możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Warto jednak wspomnieć, że takie osoby sąd traktuje w nieco inny sposób niż na przykład ludzi, którzy ogłaszają upadłość konsumencką poprzez utratę pracy czy chorobę.
Kiedy konsumenta możemy uznać za niewypłacalnego?

Oczywiście w momencie, gdy jego miesięczne wynagrodzenie jest tak niskie, że po prostu nie jest on w stanie pokryć wydatków, które odnoszą się do spłaty określonych należności. Jeszcze do niedawna upadłość konsumencka była regulowana nowelizacją ustawy z dnia 31 grudnia 2014 roku. W roku 2019 jednak przepisy zostały nieco zmienione. W życie weszły jednak dopiero 24 marca bieżącego roku i aktualnie to one regulują zasady ogłaszania upadłości konsumenckiej.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Jak już wspomnieliśmy, opcja ta nie jest dostępna dla osób, które znajdują się w spółce lub prowadzą działalność gospodarczą. Sam proces odbywa się w sądzie, dlatego, w celu skorzystania z takiej możliwości należy wnieść stosowną sprawę. Nie możemy również zapomnieć, że wniosek może być złożony zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika. Oczywiste jest, że w czasie procesu sądowego należy jasno uzasadnić, że konkretna osoba nie ma żadnych realnych możliwości, aby uregulować dług.
Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?

Przede wszystkim należy złożyć stosowny wniosek do sądu, a także wnieść opłatę wynoszącą 30 złotych. Mimo tego w sporej części przypadków dłużnicy postanawiają skorzystać z dostępnych usług wielu kancelarii prawnych, czym rezygnują z samodzielnego napisania wniosku. Bardzo ważny jest fakt mówiący, że to w czasie rozprawy sąd decyduje, jaka część długu zostanie umorzona. W niektórych wypadkach należności mogą wcale nie zostać anulowane.

W przypadku, gdy sąd zdecyduje, że tylko i wyłącznie część zadłużenia będzie umorzona, to zostanie także ustalony stosowny plan spłaty reszty należności, czy też nakaz sprzedaży mienia danego konsumenta. W takich momentach trzeba liczyć się oddaniem różnych sprzętów, samochodu, a niekiedy nawet domu czy mieszkania.
Nie możemy również zapomnieć, że upadłość konsumencka nie wiąże się z zupełnym umorzeniem określonych długów. Ponadto, w większości wypadów jest to bardzo żmudny oraz skomplikowany proces. W związku z tym ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy będziemy mieli do czynienia z problemami finansowymi.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką? 

Warto wiedzieć, że wniosek o upadłość konsumencką to nic skomplikowanego i jest go w stanie wypełnić praktycznie każda osoba. Nie możemy jednak zapomnieć, że aby zrobić to w poprawny sposób, należy dowiedzieć się co nieco na temat polskiego prawa. Bardzo ważne jest również poznanie szczegółów odnoszących się do praktyk, jakie w takich wypadkach wykorzystuje sąd, a także znalezienie najlepszego możliwego rozwiązania, które pozwoli nam na ogłoszenie upadłości. Nie ma co się oszukiwać, takie działania będą nas kosztowały wiele wysiłku oraz czasu, który jesteśmy w stanie zaoszczędzić za pomocą skorzystania z usług kancelarii. Wiedza z zakresu prawa, jaką może pochwalić się specjalista z pewnością będzie pomocna w czasie procesu.
Jakie konsekwencje wiążą się z upadłością konsumencką?

Wiele osób uważa, że jedynym sensownym rozwiązaniem, gdy spłacenie długów jest niemożliwe, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Prawda jest jednak taka, że takie działanie ma również swoje konsekwencje. Jedną z nich jest ograniczenie ilości umów, które konkretny konsument będzie mógł zawierać w ramach kupowania przeróżnych produktów codziennego użytku.

Następnym skutkiem upadłości konsumenckiej jest fakt, że w momencie, gdy dany konsument bezpodstawnie porzuci swoją pracę, może doprowadzić do umorzenia postępowania sądowego odnoszącego się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Co się z tym wiąże? W takich wypadkach jakiekolwiek oddłużenie w przyszłości będzie po prostu niemożliwe. Co więcej, konsument zostanie również skreślony z tak zwanego rejestru niewypłacalnych dłużników w KRS.
Następnym skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest strata prawa do zarządzania swoim zgromadzonym majątkiem. Dlaczego? W takich wypadkach zostaje on przekazany tak zwanemu syndykowi. Co więcej, w wielu wypadkach upadła osoba jest zmuszona do oddania swojego majątku oraz składania konkretnych informacji, jakie są z nim związane.

Jak wygląda życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Takie życie może być pełne spokoju oraz harmonii. W takim okresie możemy pozbyć się okropnych myśli na temat naszych długów oraz odbudować budżet. Jedynym zmartwieniem, o jakim należy pamiętać, jest fakt, iż upadły musi pozbyć się swojego majątku, który w wielu wypadkach jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Warto również wspomnieć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może mieć miejsce więcej niż raz w życiu. Musi jednak minąć przynajmniej 10 lat od ogłoszenia poprzedniej upadłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *