Pożyczki od PRYWATNYCH INWESTORÓW (społecznościowe) - KLIKNIJ W PONIŻSZY zielony BANER, ZAREJESTRUJ SIĘ, wypełnij swój profil, zgłoś się do POŻYCZKODAWCÓW! 100-30 000zł na 1-36 miesięcy


Karta prepaid a komornik 2021

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Karta prepaid a komornik 2021

Do niedawna karty przedpłacone były stosowane jako sprytny sposób na uniknięcie komornika. Przy spełnieniu konkretnych warunków dłużnik mógł posiadać kartę prepaid, a komornik nie miał możliwości ściągnąć z niej pieniędzy. W światle najnowszych stanowisk Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej sytuacja uległa zmianie. Czy jednak możliwość unikania spłaty zadłużenia przez najbardziej zagorzałych dłużników przepadła bezpowrotnie?

Czym jest karta prepaid

Karta przedpłacona, zwana potocznie „prepaid” to karta ogólnie dostępna w ofercie banków. Tym różni się od karty debetowej, że można z niej korzystać tylko do momentu wykorzystania dostępnych na niej środków. Najpopularniejszą metodą wykorzystania kart przedpłaconych jest przekazywanie ich dzieciom przez rodziców. Coraz częściej są także wykorzystywane przez pracodawców. W tym wypadku na karcie mogą się znaleźć środki na podróż służbową albo pieniądze przekazane jako bonus czy premia dla pracownika. Warto podkreślić, że karta przedpłacona nie jest spersonalizowana. Właścicielem rachunku jest osoba trzecia (we wspomnianych wypadkach rodzic lub pracodawca) i może ją wręczyć dowolnej osobie do wykorzystania.

Kartę prepaid doładowuje się na podobnej zasadzie jak kartę prepaid stosowaną w telefonii komórkowej. Dostępne są na niej jedynie przelane środki. Z karty można korzystać podobnie jak z karty debetowej – można wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić nią w sklepach, także internetowych. Aby mogła istnieć karta przedpłacona w banku powstaje rachunek techniczny przypisany do konkretnej karty. Nie jest to jednak rachunek, z którego użytkownik karty może korzystać jak ze swojego konta bankowego, ma ono wiele ograniczeń. Nie można wykonać z niego chociażby przelewu ani założyć lokaty. Konto posiada jednak numer, na który mogą wpływać przelewy od różnych osób, nie tylko właściciela rachunku głównego. Dodatkową wadą kart prepaid jest odpłatność wszystkich transakcji, w związku z czym każde jej użycie wiąże się z kosztami.




Karta prepaid jako sposób uniknięcia zajęcia komorniczego

Kwestia ściągania środków przez komornika z kart przedpłaconych przez długi czas nie była jasna i podlegała każdorazowo indywidualnej ocenie. Zmieniło się to w 2021 roku. Stanowisko w tej sprawie zajęły dwie ważne instytucje: Ministerstwo Sprawiedliwości i Krajowa Rada Komornicza.

Karta prepaid a komornik 2021

Stało się tak dlatego, że karty prepaid były wykorzystywane przez dłużników jako forma uniknięcia zajęcia komorniczego. Z karty korzystał dłużnik, a konto techniczne należało do osoby trzeciej – znajomego lub członka rodziny dłużnika. Komornik nie miał możliwości zajęcia środków na karcie, ponieważ formalnie należała nie należała ona do dłużnika. Poza licznymi ograniczeniami i dodatkowymi opłatami użytkownik karty był w posiadaniu numeru konta technicznego, w związku z czym mógł samodzielnie zasilać kartę przelewem lub podać numer konta komuś, kto miałby wykonać przelew. Dotąd nawet jeśli na konto to wpływała wypłata była ona bezpieczna, nie mógł zająć jej komornik.




Najnowsze stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości (z dnia 19.01.2021) jest jednoznaczne i zgodne – według ministerstwa karty prepaid należy uznać za świadczenie pieniężne, a co za tym idzie istnieje możliwość zajęcia komorniczego tak samo jak w przypadku wszystkich innych świadczeń pieniężnych od pracodawcy. Do takiego stanowiska ustosunkowała się także Krajowa Rada Komornicza. Zgodnie z jej oficjalnym stanowiskiem ogłoszonym 1.03.2021 roku karty przedpłacone mogą podlegać zajęciom komorniczym.

Czy każda karta prepaid traktowana jest tak samo?

Stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej dotyczą w zasadzie tylko kart prepaid przekazywanych pracownikowi przez pracodawcę. W tym wypadku karty prepaid mogą mieć różny charakter. W zależności od ustaleń źródła finansowania będą miały zastosowania inne metody potrąceń. Niemniej, każda karta przedpłacona traktowana powinna być na równi z formą wypłaty gotówkowej i z każdej takie potrącenia są możliwe. Karty, które finansowane są ze środków obrotowych pracodawcy traktuje się na zasadach identycznych z tymi, którym podlega wynagrodzenie za pracę. Z kolei te karty, które finansowane są ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mogą podlegać zajęciu w całości. Nie mają w stosunku do nich zastosowania przepisy ochronne.

W przypadku kart prepaid otrzymanych przez pracodawcę sytuacja jest jasna. Niemniej ciężko powiedzieć czy preceder ze stosowaniem kart prepaid przed dłużników zostanie ukrócony. Jeśli dłużnik będzie korzystał z kart prepaid otrzymanych od osoby trzeciej i nie będzie na to konto wpływać wynagrodzenie za pracę może okazać się niemożliwym odkrycie przez komornika, że dłużnik jest w posiadaniu dodatkowych środków na karcie przedpłaconej. Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości z pewnością uniemożliwia albo przynajmniej utrudnia ukrywanie przed komornikiem dochodów z pomocą karty prepaid i reguluje tę kwestię z punktu widzenia polskiego prawa.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *