Wszystko, co musisz wiedzieć o zakupie telefonu na raty w Holandii

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na zakupy na raty. Elektronika taka jak smartfony, telewizory czy też tablety, często wiąże się z dużym, jednorazowym wydatkiem, który wymaga rozłożenia na kilka części. Zakupy ratalne w Holandii cieszą się dużą popularnością, jednak jak uzyskać możliwość tego typu zakupu będąc obcokrajowcem?

Sprzedaż ratalna w Holandii – na czym to polega?

Kupowanie przedmiotów na raty jest obecnie możliwe w niemal każdym kraju. Ta popularna metoda sprzedaży jest opłacalna zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego. Dlaczego? Wiele sklepów, które oferują rozłożenie sprzedaży na raty, nalicza dodatkową prowizję w wysokości kilku procent od pełnej wartości produktu. Dzięki temu sklep zyskuje na transakcji, a klient otrzymuje upragniony sprzęt.

Zakupy na raty w Holandii

Obecnie na rynku w Holandii istnieją sklepy, które proponują konsumentom tak zwane raty zero procent. Raty zero procent opierają się na rozłożeniu płatności na określony czas (zazwyczaj jest to kilka miesięcy) bez naliczania dodatkowych opłat. Tego typu podejście, nie tylko zachęca konsument do skorzystanie z oferty sklepu, ale również wzbudza zaufanie wśród osób, który są stałymi klientami. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre przepisy w Holandii znacznie odbiegają od tych, które obowiązują obecnie w Polsce. Jednym z nich jest na przykład sprzedaż ratalna telefonów na abonament.




Telefon na abonament w Holandii – co musisz wiedzieć?

Obecnie, kupując telefon na abonament w Holandii, ma się do czynienia z zaciągnięciem pożyczki u operatora. Transakcja działa na zasadzie prostego kredytu, który wymaga jedynie Twojego dowodu osobistego oraz podpisania umowy. Co ciekawe, wiele operatorów wprowadziło tak zwany system uwierzytelniania, na podstawie którego oczekują oni przedstawienia dowodu na to, że osoba chcąca wziąć telefon w abonament jest wypłacalna.

Dowodem wypłacalności mogą być stałe rachunki za internet, media bądź też usługi telewizyjne. Podczas podpisywania umowy, operator ma obowiązek poinformowania klienta o tym, że zostanie on zarejestrowany w BKR. BKR to nic innego jak raport kredytowy, w którym zapisywane są wszelkiego rodzaju pożyczki, a także kredytu hipoteczne. Dzięki temu, firmy udzielające kredytów, mogą w łatwy sposób zweryfikować to, czy dany klient jest wypłacalny. Rejestracja do BKR ma jednak miejsce tylko wtedy, gdy wartość urządzenia przekracza 250 euro. Jeśli smartphon wybrany przez klienta jest tańszy niż 250 euro, rejestracja nie jest wymagana.




Telefon na raty w Holandii – czym się różni od abonamentu?

Przede wszystkim należy jasno zaznaczyć, że kupując telefon na raty w Holandii, nie zawsze trzeba robić to u operatora. Jedną z najpopularniejszych metod na zakup tego typu urządzeń jest udanie się do sklepu z elektroniką. W zależności od sieci sklepów zakup ratalny może odbywać się na zupełnie innych zasadach. Mimo to, zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest współpraca firmy z wybranym bankiem.

Telefon na raty w Holandii

Dzięki temu to bank zajmuje się udzielaniem kredytów oraz pożyczek klientowi, a sklep jest jedynie pośrednikiem. Wszelkie zobowiązania pieniężne klient ponosi wtedy wobec banku zajmującego się udzielaniem kredytu, a nie stricte wobec sklepu. W takiej sytuacji wpisanie konsumenta do BKR również jest koniecznością. Warto zaznaczyć, że rejestracja w systemie BKR może przynieść bardzo dużo plusów, ponieważ przy regularnym spłacaniu pożyczki, buduje się historię kredytową, która może być pomocna w trakcie ubiegania się na przykład o kredyt hipotecznych.




Media Markt raty w Holandii – jak to wygląda w praktyce?

Jeśli chodzi o Media Markt, czyli jeden z największych, a zarazem najbardziej popularnych sklepów z elektroniką, to ma on bardzo szeroką ofertę kredytową, zarówno dla stałych, jak i nowych klientów. Zakupy, które nie przekraczają kwoty 1000 euro, można rozłożyć na tak zwane raty na oświadczenie. Aby uzyskać tego typu pożyczkę niezbędne będzie posiadanie:

– Konta w banku
– Polskiego dokumentu (może być dowód osobisty lub paszport)
– Pozytywnej opinii BKR.

Gdy wszystkie wyżej wymienione czynniki zostaną spełnione, do wyboru są dwie opcje kredytowania zakupu. Pierwsza z nich polega na rozłożeniu płatności na raty spłacane raz w miesiącu. Dzięki tej opcji już po kilku miesiącach kredyt zostaje całkowicie spłacony, a konsument otrzymuje kolejny pozytywny wpis do BKR. Druga opcja, którą oferuje Media Markt, to ich własna karta kredytowa. Korzystanie z karty kredytowej wiąże się z kredytem obrotowym. Oznacza to, że spłacone raty można ponownie wykorzystać na zakupy w sklepie lub też wypłacić pieniądze w bankomacie. Należy jednak pamiętać o tym, by raty Media Markt w Holandii były na bieżąco spłacane.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *