Pożyczki pod weksel – wszystko co musisz widzieć

Nie wszyscy wiedzą o tym, że pożyczka wcale nie musi być udzielana na podstawie klasycznej umowy. Rozwiązaniem są także pożyczki pod weksel.  Jak działają i co warto na ich temat wiedzieć?

Przebieg procesu ubiegania się o pożyczkę na ogół przebiega w podobny sposób. Klienta sprawdza się w rejestrach finansowych, potem wykonywany jest przelew weryfikacyjny, a na końcu odbywa się podpisanie stosownej umowy. To dokument potwierdzający na piśmie warunki umowy. Jednak pożyczkę wziąć można również bez takiej tradycyjnej umowy – na weksel.

Pożyczki pod weksel – co to takiego?

Pożyczka na weksel jest rodzajem pożyczki stanowiącym ciekawą alternatywę dla klasycznych umów cywilnoprawnych. To forma zabezpieczenia oraz dodatkowego zobowiązania zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i dla pożyczkodawcy. Pożyczkobiorca zobowiązuje się w tym przypadku do terminowej spłaty zobowiązania na określonych warunkach. Pożyczkodawca z kolei jest zobowiązany do udzielenia pożyczki w danej wysokości i wypełnienia wszystkich innych warunków umowy.

Co ciekawe, sam weksel to papier wartościowy. Można więc go wykupić i odsprzedać dalej za określoną cenę. Złożenie na wekslu podpisu przez osobę stanowi podstawę oraz przyczynę do powstania zobowiązania wekslowego tej osoby. Weksel pełni poza funkcją kredytową również funkcję gwarancyjną czy obiegową.Pożyczki od osób prywatnych pod weksel – formalności

Podczas finalizowania udzielenia pożyczki na weksel od prywatnego inwestora warto pamiętać o niezbędnych informacjach, któe powinny koniecznie na nim się pojawić. Poprawny weksel zawiera:

– nazwę dokumentu: weksel. umieszczoną na początku dokumentu;

– data i miejsce podpisania weksla;

– podpisy obu stron transakcji

– data i miejsce spłaty zobowiązania;

– dane pożyczkodawcy;

– dane pożyczkobiorcy;

– deklaracja trasata (czyli zaciągającego zobowiązanie – pożyczki na weksel) terminowej spłaty.

– termin i forma spłaty pożyczki

Przeczytaj więcej na temat weksla tutaj.

Dlaczego warto zdecydować się na pożyczkę pod weksel, czyli na umowę cywilno-prawną?

Z pożyczkami pod weksel zetknąć się można przede wszystkim w sektorze pożyczek prywatnych. Eliminują one potrzebę podjęcia pod zastaw nieruchomości czy samochodu. Mają zresztą całkiem sporo innych zalet.

W przypadku pożyczek na weksel nie ma weryfikowania historii i zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Rzadko sprawdza się jego zatrudnienie. Pożyczkodawca raczej nie prosi o przedstawienie comiesięcznych zarobków czy wydatków. Dodatkowo o taką pożyczkę wnioskować mogą również osoby zadłużone, które nie mają szans na uzyskanie tradycyjnej pożyczki w formie pożyczkowej czy banku. Pożyczki pod weksel udzielane są bardzo szybko. Cały proces odbywa się bez zbędnych formalności, są to tzw. pożyczki na umowę cywilno-prawną.

Pożyczki prywatne na weksel

Kto może dostać pożyczkę (prywatną) pod weksel?

Pożyczki pod weksel są udzielane przede wszystkim przez osoby prywatne, czyli niezależnych prywatnych inwestorów. Z  tej racji, ten rodzaj finansowania dostępny jest dla dużo szerszego grona osób niż np. popularne chwilówki sprawdzające BIK i KRD. Zazwyczaj nie jest weryfikowany dochód ani historia kredytowa, a nawet jeśli tak jest, nie są one głównym czynnikiem decydującym o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o pożyczkę.

„Dam kredyt na weksel” czyli gdzie dostanę pożyczkę pod weksel? 

Oferty pożyczek udzielanych na weksel można znaleźc w internecie na portalach ogłoszeniowych (np. olx), forach kredytowych i giełdach pożyczek prywatnych. Można też po prostu wpisać w Google „dam pożyczkę prywatną pod weksel” i od razu pojawą się wyniki wyszukiwania konkretne podstrony portali grupujące ogłoszenia pożyczkodawców udzielających pożyczek pod weksel. Najwiecej ofert jest oczywiście w największych polskich miastach, jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy też Gdańsk.

O czym należy pamiętać w przypadku pożyczek na weksel?

Podczas zawierania pożyczki na weksel, trzeba oczywiście pamiętać o kilku podstawowych elementach. W ten sposób można uniknąć w przyszłości problemów i niemiłych niespodzianek.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zawsze warto sprawdzić potencjalnego pożyczkodawcę. Zawierana transakcja powinna być w końcu możliwie najbardziej bezpieczna. Należy również przeczytać dokładnie określone w umowie warunki udzielenia i zwrotu pożyczki. W dokumencie muszą znaleźć się informacje na temat kwoty udzielanego zobowiązania, terminu spłaty czy konsekwencji ewentualnego opóźnienia w spłacie. Obie strony powinny być obecne podczas określania całościowych kosztów pożyczki. W przeciwnej sytuacji osoba pożyczająca może w późniejszym terminie dopisać w umowie w zasadzie dowolną wartość. To powodować może bardzo duże  koszty dla pożyczkobiorcy. Nie należy nawiązywać nigdy współpracy z pożyczkodawcą, który nie chce na umowie podać kosztów czy sumy pożyczki.

Dodatkowo zawsze trzeba upewnić się czy podawane przez obie strony dane osobowe są prawidłowe. Określone muszą być data i miejsce zawierania umowy. Całość należy czytelnie podpisać. Tylko wówczas umowa  jest ważna i wiążąca dla obu stron. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Cywilnego, umowę pisemną należy sporządzić bezwzględnie w przypadku pożyczek na kwotę powyżej 1000 złotych.

Trzeba także pamiętać, że uczciwe pożyczki na weksel to takie, gdzie nie ma przedpłat. Wszystkie koszty powiny być wliczone w kwotę udzielanej pożyczki, opłaty wstępne są mocną oznaką całkowitego braku wiarygodności danej oferty.

Co jeszcze warto wiedzieć o pożyczkach na weksel?

Pożyczki na weksel są generalnie pożyczkami prywatnymi oferowanymi przez prywatnych inwestorów, którzy w ten sposób chcą zarobić na odsetkach od udzielanych pożyczek (i dodatkowych opłatach). Sporo tego typu ofert znaleźć można w sieci, zwłaszcza na portalach ogłoszeniowych.

Mają one całkiem sporo plusów. W tym przypadku potencjalny pożyczkobiorca nie jest sprawdzany w bazach BIK czy BIG. Nie musi także przedstawiać zaświadczeń o dochodach. W ten sposób z pożyczki mogą skorzystać nawet osoby zadłużone czy z zajęciami komorniczymi.
48 myśli na temat “Pożyczki pod weksel – wszystko co musisz widzieć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *