Pożyczka z gwarantem – podstawowe informacje

Nie zapomnij zajrzeć do sekcji komentarzy na samym dole

Życie stawia nas przed różnymi sytuacjami – niektóre z nich wymagają wzięcia pożyczki, czy to na rozwój firmy czy to na spłacenie wcześniejszych zobowiązań. Nie każdy jednak posiada zdolność kredytową. Właśnie w takich sytuacjach można skorzystać z tak zwanej „pożyczki z gwarantem”.

Gwarant, czyli kto?

Gwarant, zwany też żyrantem to osoba, która poręcza za osobę ubiegającą się o pożyczkę, gwarantuje, że będzie ona spłacana regularnie i na czas, nawet w sytuacji, gdy u pożyczkobiorcy pojawią się kłopoty z płynnością finansową. Dla firmy udzielającej pożyczki to dodatkowe zabezpieczenie, z kolei dla osoby, która w normalnej sytuacji nie dostałaby pożyczki, to możliwość pozyskania potrzebnych pieniędzy.

Gwarantem zostaje zazwyczaj zaufana osoba (brat, siostra, rodzice), choć zdarzają się również sytuacje, że to pożyczkodawca go wybiera. Poszczególne firmy pozabankowe oczekują różnych wymagań od potencjalnych gwarantów, na ogół zwracają uwagę na to by poręczyciel:

  • był osobą pełnoletnią
  • nie posiadał zadłużenia w bazie dłużników
  • posiadał zdolność kredytową
Firmy udzielające pożyczki mogą oczekiwać od żyranta przedstawienia kopii dowodu potwierdzającego tożsamość oraz okazania zaświadczenia o przychodach lub innego dokumentu, który potwierdzi wiarygodność finansową. Konieczne jest również przedstawienie umowy gwarancyjnej, która została sporządzona w obecności notariusza.

Pożyczka z gwarantem

Obowiązki gwaranta

Gdy umowa gwarancyjna jest już sporządzona, firma zgodziła się na udzielenie pożyczki a pożyczkobiorca podpisał dokumenty, cała suma zaciągniętej pożyczki przelewana jest na konto…poręczyciela. To on przekazuje pieniądze pożyczkobiorcy. To dodatkowe zabezpieczenie firmy pożyczkowej – zyskuje pewność, że pieniądze trafią na konto, które nie jest zajęte przez komornika.

W jaki sposób żyrant może przekazać pieniądze? Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie przelewu – w tej sytuacji zarówno gwarant, jak i pożyczkobiorca w bardzo prosty sposób będą potrafili udowodnić „przepływ” pożyczki. Osoba będąca poręczycielem może zdecydować się również na przekazanie gotówki, ważne jest jednak to, by podczas tej operacji pożyczkobiorcy oraz gwarantowi towarzyszyli świadkowie. W sytuacji, w której pożyczkobiorca systematycznie spłaca należności, rola gwaranta tak naprawdę dobiega końca. Życie nie zawsze jednak pisze tak optymistyczne scenariusze.
Gdy osoba trzecia decyduje się na poręczenie pożyczki, powinna bardzo dobrze zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi konsekwencjami może się to wiązać. W przypadku braku spłaty, bez względu czy przyczyną jest chwilowy brak płynności finansowej, czy śmierć pożyczkobiorcy – obowiązek spłacania rat przechodzi na gwaranta. Informacja o poręczeniu pożyczki odnotowana jest również w Biurze Informacji Kredytowej i jest uznana za nowe zobowiązanie, które wpływa na obniżenie zdolności kredytowej gwaranta.

W jaki sposób można zaciągnąć pożyczkę z gwarantem? 

Pożyczkę taką można zaciągnąć na dwa sposoby: odwiedzając oddział placówki lub decydując się na wypełnienie wniosku on-line. W przypadku zaciągania pożyczki z gwarantem jej cel nie będzie miał dla instytucji pożyczkowej większego znaczenia. Liczyć tutaj będzie się przede wszystkim zdolność kredytowa poręczyciela. Pożyczona należność może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy a jej spłata może być rozciągnięta na długi okres. Taki rodzaj pożyczki to często ostatnia deska ratunku dla tych, którzy nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej, a pilnie potrzebują przypływu większej ilości gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *